Yenidoğan Yoğun Bakım

 Egepol Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ÜnitesiEgepol Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

 

Hastanemizde Yeni Doğan Ünitesinde,hayata gözlerini yeni açmış minik misafirlerimizinher türlü rutin ve acil müdahalelerinin yapılabileceği 30 adet normal ve bir adet transport küvez bulunmaktadır.

Egepol Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, yoğun bakım ihtiyacı olan tüm bebeklere yoğun bakım hizmetini 24 saat aralıksız olarak uzman doktorlar ve bölümünde uzmanlaşmış hemşireler tarafından sunmaktadır.

Üst düzey yoğun bakım hizmeti vermekte olan ünite, tıbbi donanımıyla bebekleri kısa sürede ailelerine kavuşturmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, bütün gebelik haftalarındaki erken doğum, çoğul gebelik, şeker hastalığı bulunan annelerin bebeği, iri bebek, anne karnında mekonyum yutmuş bebek, zor doğum sonucu oluşan beyin ve diğer organ hasarı gibi yüksek risk taşıyan bebeklere gelişmiş düzeyde bakım sağlamaktadır.

Küçük hastalarına gerekli olan tüm tıbbi ve cerrahi hizmetleri sunan Egepol Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Egepol'de dünyaya gelen bebeklerin yanısıra , İzmir ve Ege Bölgesi'nde bulunan komşu illerden gerçekleşen hasta sevklerine de cevap vermektedir.

Egepol Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde; solunum desteği (ventilatör – solunum cihazı), kan değişimi, fototerapi (ışık tedavisi), yüksek yoğunluklu fototerapi, perkütan katater uygulamaları (kol ve bacakta yer alan ince damarlardan kalbe uzanan ince damar yolu), total parenteral nutrisyon (tamamen damar yolu ile beslenme) uygulamaları, toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), invaziv kan basıncı monitörizasyonu (el değmeden göbek damarından tansiyon ölçümü), hasta başı EKO (Kalp ultrasonu), hasta başı USG (beyin ve diğer iç organların değerlendirilmesi için ultrason), retinopati muayenesi (erken doğan bebeklerin göz muayeneleri) de yapılmaktadır.

Kliniğimizde Akademik Danışmanımız Prof. Dr. Mete AKISÜ ile birlikte  Uzman Dr. Hese COŞAR, Uzman Dr. Neşe YAR, Uzm, Uzman Dr. Halil IŞIK,  Uzman Dr. Hakan TOKBAY,  Uzman Dr. Nihal ERDOĞAN, Uzman Dr. Etem MERT, Uzman Dr. Hasan KERTMEN, Uzman Dr. Bülent GÖKŞEN, Uzman Dr. İkbal DURAK, Uzman Dr. Hasan KARAKURT ve  konusunda uzman hemşire kadromuz ile hizmet vermekteyiz.

Yeni doğan sarılığı hayata yeni başlamış bebeklerde en sık görülen sıkıntılardan birisidir. Sarılığın seviyesi yükseldiğinde ve tedaviye geç kalındığında kanda aşırı derecede artan bilirubin beyinde hasar oluşumuna neden olabilir.24 saat pediatri uzmanları ve yeni doğan yoğun bakım hemşirelerin görev yaptığı bu ünitemizde; özel küvözler, solunum cihazı (ventilatör), açık yataklar, süt sağma cihazı, monitör, kan gazı, infüzyon pompası, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği verilmektedir. Ayrıca bebek nakillerinde ambulansa konulabilen mobil küvöz ünitesi mevcuttur.

Yeni doğan dönemi ve önemi


Hayata sağlıklı bir nefesle başlamak tüm yeni doğan bebeklerin hakkıdır. Ülke şartlarından veya özel şartlardan dolayı bazı bebekler böyle bir şansa sahip olamamaktadır. Ülkemizde yapılan istatistiklere göre, çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturmaktadır.

Bu bakımdan bebeğin dünyaya geldiği ilk 28 günü kapsayan ve yeni doğan dönemi olarak adlandırılan bu dönem, riskli olarak dünyaya gelmiş bebeklerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu ise ancak özel bakım ile mümkündür. Hastanemizde bebeklerin ihtiyacı olan bu özel bakım, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmektedir.

Doğum öncesi ve doğum sonrası, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından, doktor gözetiminde bulunulması çok önemlidir.

Ünitemiz her türlü gerekli laboratuar desteğine sahip olup;

• Solunum problemi olan bebeklerin bakımı,

• Riskli gebeliklerden doğan ( şeker hastası, yüksek tansiyonlu, böbrek
yetmezliği, kan uyuşmazlığı veya gebelik zehirlenmesi gibi) bebeklerin bakımı,

• Doğumda oksijensiz kalan (asfiktik) bebeklerin takip tedavisi,

• Akciğeri henüz olgunlaşmamış bebeklere akciğer geliştirici maddenin (surfaktan) solunum cihazı desteğinde uygulanması,

• İnfeksiyonlu bebeklerin takip ve tedavisi,

• İleri yaşta veya çok genç annelerin bebeklerinin takip ve tedavisi,

• Sarılıklı bebeklerin fototerapisi / takibi ve kan değişimi gibi hastalıklar bu bölümümüzde tedavi edilmektedir.


Güncelleme : 13.12.2017
Sağlık Kadrosu            Tıbbi Birimler            Sanal Tur             Anlaşmalı Kurumlar            Bize ulaşın
Web Programlama Deltawebsistem