Mammografi - Direk Grafi

 Egepol Hastanesi Mammografi Ünitesi

Uzman klinisyen ve radyoloji doktorlarımız tarafından; hastanemizde gerçekleştirilen tüm radyolojik inceleme yöntemleri kullanılarak ve sonuçlar büyük bir titizlikle ve koordineli olarak değerlendirilerek, hastalarımıza doğru tanılar konulur.

 

DİJİTAL RADYOLOJİ:

X ışınının kullanıldığı inceleme yönteminde, yöntemin dijital olması dolayısıyla, hastaya verilen X ışını dozu önemli ölçüde azaltılmış olup, gereksiz film tekrarlarıda önlenmiş olur. Hasta görüntüleri, hızlıca hastanemiz radyoloji uzman hekimleri ve diğer klinisyen doktorlarımızın değerlendirme noktalarına, bilgisayar ortamında gönderilerek (PACS sistemi) yorumlanır. Görüntülerin saklanması ve gerektiğinde tekrar ulaşılabilir olması da, bu yöntemin avantajlarındandır. Ayrıca hastanemizde, yoğun bakım ve servis hastaları için, yatak başında çekim imkanı veren mobil röntgen cihazı da bulunmaktadır.

 

*** X ışınının kullanıldığı bu yöntem, hamilelik sürecinde sakıncalıdır.

 

DİJİTAL MAMMOGRAFİ:

X ışını kullanılarak elde olunan görüntülerin değerlendirilmesiyle, özellikle meme kanserine erken evrede tanı konulması, böylelikle ülkemizde ve tüm dünyada çok yaygın olan meme kanserinden ölümlerin azaltılmasında, çok önemli rolü olan bir yöntemdir.

 

Mammografi, mevcut olan kitlelerin tanısının konulmasında rol aldığı gibi, tüm dünyada çok yaygın bir tarama yöntemi olarak da uygulanır. Henüz fizik muayene ile hissedilemeyen erken evre bir kitlenin varlığı, mammografide saptanabilecek bazı bulgularla, rahatlıkla tanı alabilir.

 

Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Mammografi Çektirmeliyim?:

Bu durum risk faktörlerine bağlı olarak değişebilmekle birlikte, meme kanseri olasılığı özellikle 40 yaş sonrasında daha yüksek olduğundan ve meme yapısındaki fizyolojik değişikliklerin, 40 yaş sonrası mammografik değerlendirmeye daha duyarlı hale gelmesinden ötürü, kontrol-tarama amaçlı mammografilerin 40 yaş sonrasında, yılda 1 kez çektirilmesi önerilmektedir.

 

40 yaş öncesi memenin değerlendirilmesinde; ilk görüntüleme yöntemi, ultrasonografidir (USG). Ancak bazı şüpheli durumlarda, uzman hekiminiz uygun gördüğü takdirde, mammografi de incelemeye eklenebilir.

 

Nasıl Çekim Yapılır?

Bu konuda eğitimli radyoloji teknisyeni tarafından, hastanın meme dokusu iki ayrı planda, düzgün yüzeyli iki tabaka arasında sıkıştırılarak, görüntüler elde olunur. Hasta bu işlem sırasında, yönteme bağlı olarak hafif baskı hissi duyabilir.

 *** X ışınının kullanıldığı bu yöntem, hamilelik sürecinde sakıncalıdır.

 

 

 

Güncelleme : 21.02.2014
Sağlık Kadrosu            Tıbbi Birimler            Sanal Tur             Anlaşmalı Kurumlar            Bize ulaşın
Web Programlama Deltawebsistem